Záchvaty dušnosti: alergie nebo astma? Dnes je pro obě významný den

Napsal Zdraví a krása (») ve čtvrtek 3. 5. 2012 v kategorii léčebné procedury, přečteno: 3685×
astma.jpg

Na dnešní den 3. května připadá světový den astmatu a alergie. Astma je onemocnění dýchacích cest, zatímco alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí.Oba typy potíží se řadí mezi autoimunitní onemocnění.

Astma

Astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí, což postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Ačkoliv je astma řazeno k civilizačním chorobám, bylo popsáno již římským lékařem Galénem.

Astma v dětství

V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním – trpí jím zhruba 10 % dětí a to většinou chlapců. Tento rozdíl se postupně obrací a v dospělosti již mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí. U dospělých se astma objevuje zhruba u 5 % populace. V poslední době patrný nárůst astmatických onemocnění v této skupině je dán vzrůstajícím počtem dosud nevysvětlených a těžko diagnostikovatelných alergií, k dalším faktorům také patří fyzické či psychické přetížení, chlad atd.

Příznaky a jejich symptomy

Astma se u některých jedinců projevuje chronickým zhoršeným dýcháním. U jiných osob se jedná o přerušovanou chorobu s opakujícími se symptomy které mohou být podmíněny různými spouštěcími mechanismy včetně infekcí horních cest dýchacích, stresu, vzdušných alergenů, znečištění vzduchu (například kouřem či výfukovými zplodinami) a cvičení. Osoby trpící astmatem mohou vykazovat některé z následujících symptomů: dušnost, sípot, chrčení, kašel, svírání a svědění hrudníku nebo neschopnost fyzické aktivity. Někteří astmatici s výrazně omezenou dechovou kapacitou a sevřenými plícemi nikdy nevykazují sípot ani chrčení a jejich symptomy mohou být zaměněny s nemocí typu chronické obstruktivní nemoci plic.

Astmatický záchvat

Akutní zhoršení stavu nemocného se běžně označuje jako astmatický záchvat. Mezi jeho charakteristické klinické příznaky patří nedostatečnost dechu (dušnost) a buď sípání nebo chrčení. Ačkoliv tyto příznaky jsou „často považovány za známku astmatu sine qua non“, někteří pacienti vykazují zejména kašel a v pozdějším stadiu záchvatu může být proudění vzduchu natolik omezeno, že sípot ani není slyšet. Při případném kašli může někdy docházet k vykašlávání průhledného hlenu.

Alergie

Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

Alergie je bouřlivá lokální nebo systémová reakce na alergeny. Lokálními symptomy mohou být:

zduření nosní sliznice (alergická rýma), zarudnutí a svědění a/nebo otoky očí (alergický zánět spojivek), zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy doslova astmatický záchvat, pocit zaplnění až bolesti v uších, zhoršení sluchu vlivem neprůchodné Eustachovy trubice, ekzém, vyrážka (kopřivka), a další kožní reakce, řídce i bolesti hlavy.

Anafylaktický šok

Systémová alergická reakce se nazývá anafylaxe. V závislosti na míře závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se nazývá anafylaktický šok.

Takzvaná senná rýma je jedním z příkladů velmi běžné slabé alergie – velká část populace trpí symptomy senné rýmy, je-li vystavena působení pylu obsaženému ve vzduchu. Astmatici jsou často alergičtí na prach a roztoče. Mimo alergenů pocházejících z okolního prostředí mohou být alergické reakce vyvolány i některými léky.

Atopická dermatitida

Atopie je dědičně založený sklon k alergii, má proto zřetelný rodinný výskyt. Typickými projevy atopie jsou atopický ekzém (atopická dermatitida), pylová alergie (alergická rýma a alergický zánět spojivek) a alergické astma. Atopici mají vrozenou schopnost tvořit ve zvýšeném množství protilátky ve třídě IgE (imunoglobulin E). Tyto IgE protilátky reagují na alergeny zevního prostředí (pyly, plísně, roztoče atd.).

Dědičnost alergií

U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Léčení alergií a astmatu je vždy obtížné a dlouhodobé. Velkou nadějí pro nemocné, dospělé i děti, je celotělová kryoterapiev poláriu.

Adéla Benešová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Roman z IP 92.240.185.*** | 21.11.2013 01:30
Řešením mohou být i protialergické matrace, která mají vlákna STRUTO www.kouzelnespani.cz/clanek/39-matrace-nejenom-pro-seniory.aspx
ludmila z IP 2a00:1028:83c8:*** | 10.4.2014 12:37
My jsme se alergii z prachu ubránili částečně i odstraněním koberců. Máme dřevěné podlahy Brno levnedrevenepodlahy.cz/podlahybrno.html smile
Kamila z IP 2a00:1028:83c8:*** | 6.6.2014 08:43
Já jsem pořídila do domu čističky vzduchu a je to o hodně lepší. Synovi se lépe dýchá www.vzdusin.cz/cisticky-vzduchu
Jana z IP 2a00:1028:83c8:*** | 14.11.2014 13:54
Astma je nepříjemné, také ho znám, před pár lety jsem si pořídila čističku vzduchu www.vzdusin.cz/cisticky-vzduchu/cisticky-vzduchu-pro-alergiky a dost mi s astmaty pomohla. Dobré jsou také zvlhčovače
Kamila z IP 2a00:1028:83ca:*** | 22.4.2015 08:46
Dobré jsou také odvlhčovače, kde je vlhkost. Tam, kde je sucho, tak zase klimatizace. Montáž je snadná, sami vám to přijedou zabudovat www.remko.cz/montaz/montaz-klimatizaci


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a šest