Proč má svátek osteoporóza?

Napsal Zdraví a krása (») v pondělí 15. 8. 2011 v kategorii zdravý životní styl, přečteno: 4139×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineosteoporoza.jpg

Na 20. října připadá jeden z významných dnů, které vyhlásila Světová zdravotnická organizace. Je to Světový den osteoporózy. Světová zdravotnická organizace chce vyhlášením významných dnů upozornit na jednotlivé zdravotní  problémy, které si zaslouží naši pozornost, protože se mohou stát velkým nebezpečím pro zdraví lidstva. Pokud by si lidé toto nebezpečí včas neuvědomili a nezačali se  jím účinně zabývat, mohlo by časem být už pozdě.
Při  řešení těchto zdravotních problémů se  klade důraz na prevenci, která je jednou z nejčinnějších možností, jak jejich výskyt omezit a upozornit lidi na nebezpečí, které jim hrozí.

Jelikož se s termínem osteroporóza setkáváme v lékařských ordinacích stále častěji, bude užitečné vědět, co to je a zda se lze účinně bránit. Dříve se toto onemocnění označovalo jako řídnutí kostí  a tento výraz je poměrně výstižný a výmluvný. Jedná se poruchu kostní tkáně, jejímž důsledkem je zvýšená křehkost kostí. Tímto onemocněním trpí zejména starší ženy, u kterých dochází k četným a často samovolným zlomeninám.

Tento stav je způsoben nedostatkem nebo ubýváním vápníku v těle hlavně v důsledku nízké fyzické aktivity a zátěže. V kostní tkáni se vytvářejí dutinky, narušuje se opěrný systém jejích vnitřních struktur a kosti ztrácejí svoji celistvost a pevnost.

Jak jsem již řekli, ponejvíce jsou postiženy ženy, ale nemoc se nevyhýbá ani mužům. Už dnes jí trpí každá třetí žena a každý pátý muž nad 55 let a prognózy zvyšování těchto čísel nejsou nijak příznivé.

Jak se ale vzniku osteoporózy bránit? Především musíme mít na paměti, že vápník je jeden z důležitých stavebních prvků lidského organismu a 99 % je ho uloženo právě v kostech. V těle  člověka by ho měl být asi 1 kilogram, což se ovšem mění v závislosti na stravování, věku  a fyzické zátěži. Právě v souvislosti s věkem dochází ke ztrátám vápníku nečastěji.

Prevence by ovšem měla začít už v dětství, kdy se kostní hmota vytváří a to hlavně skladbou jídelníčku, ve kterém by mělo být zastoupeno především mléko a mléčné výrobky. To je důležité také u seniorů, ovšem už nikoliv za účelem stavby kostí, ale udržování hladiny vápníku v těle. Důležitý je také pobyt na slunci, které je stimulantem vitamínu D a dostatečná fyzická zátěž a pohyb.

Pokud je již osteoporóza diagnostikována, patří její léčení do rukou odborníků. Možství nově vzniklých specializovaných pracovišť je signálem, že se  tato nemoc postupně stává metlou lidstva. Světový den osteroporózy je jednou z příležitostí, jak na tuto situaci upozornit.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a deset