První pomoc při pobodání hmyzem

Napsal Zdraví a krása (») v pondělí 8. 8. 2011 v kategorii móda, přečteno: 4299×
310708-thakurova.jpg

V letních měsících hrozí lidem pobodání od vos, včel, sršňů a jiného hmyzu. Jejich bodnutí je nepříjemné a bolestivé. Ve většině případů je následkem bodnutí zarudnutí a menší, svědivý, pálivý, bolestivý otok a pupenec. Někdy ovšem může dojít k závažné, život ohrožující alergické reakci, zhoršení zdravotního stavu pacienta a vznik anafylaktického šoku. Bodnutí v těchto případech může způsobit i smrt. Záchranná služba ve Středočeském kraji vyjíždí v letních měsících průměrně dvanáctkrát denně ke zdravotním potížím po pobodání hmyzem.

Důležité je nejen umět dobře poskytnout první pomoc po pobodání hmyzem, ale zaměřit se zároveň na prevenci, tak, aby k bodnutí vůbec nemuselo dojít. Na co si tedy dávat pozor?

Procházky v lese a v přírodě

Nechodit v trávě bez obutí. Bodavý hmyz může vniknout i do sandálů. Procházky vyžadují jistou opatrnost a obezřetnost. V zemi, ve starých kmenech, pařezech a hromadách dřeva, ale i na půdě a střeše se mohou skrývat vosí i sršní hnízda. Důležité je s tímto faktem preventivně počítat a hmyz nedráždit prudkými pohyby, ani u dětí oblíbeným rýpáním klacíkem ve vosím hnízdě. Pokud už k nehodě, která má za následek vyrojení vzteklých vos dojde, doporučuje se rychlý ústup.

Jídlo a pití

Vosy často vnikají do slazených nápojů i piva a lezou dovnitř láhve, kde nemusí být dobře vidět. Proto hrozí jejich vypití. Stejně rizikové je i pojídání ovoce, sladkostí např. lízátek, na které vosa ráda usedne a může být i spolknuta. Dotyčného pak může bodnout do dutiny ústní, na jazyku v krku, ale i v hrtanu a jícnu. Člověk, kterého vosa píchne do dutiny ústní či krku je i náchylnější k jiným zdravotním problémům jako je pokles tlaku, otok, dušení, astmatický záchvat a ztráta vědomí.

Poskytnutí první pomoci

Dobré je chladit lokálně místo bodnutí a otok obkladem nebo studenou vodou. Otoky jsou nejen viditelné na povrchu, ale mohou otéci i sliznice, např. v dutině ústní, ve vchodu do dýchacích cest. Pokud je dotyčný alergik, hrozí u něj rozvoj tzv. anafylaktického šoku. V tomto případě a v případě bodnutí na krku či v dutině ústní (i u lidí, kteří nejsou alergičtí), je třeba volat záchrannou službu. Při pobodání na krku a v dutině ústní může dojít k otoku a následnému zúžení hrtanu, což může vést k dušení i lidí, kteří nejsou alergici. Proto je třeba v těchto situacích vždy volat rychlou lékařskou službu na č. 155. Před příjezdem sanity je třeba uvést pacienta do klidu, stínu, nepokládat, ale nechat ho sedět (lépe se mu tak dýchá). Otok dutiny ústní, krku a hrtanu lze zmírnit a zpomalit cucáním ledu nebo zmrzliny.

Alergici by měli, po bodnutí na kterékoliv části těla, v případě méně závažných zdravotních potíží, požít antihistaminika. Každý alergik by měl pravidelně navštěvovat svého alergologa, který ho pro tyto situace vybaví léky jako je např. Dithiaden, který může zmírnit otok, kožní reakci jako je vyrážka a jiné alergické projevy. Lékař může také sestavit a předepsat tzv. osobní protišokový balíček s vybranými léky, podle obtíží pacienta. V balíčku, který by měl mít člověk stále po ruce, mohou být protialergické léky, léky na astmatické potíže atd.

Kdy volat sanitku?

Lidé, kteří mívají po bodnutí prudkou alergickou reakci a hrozní u nich anafylaktický šok, by měli být od lékaře vybaveni injekcí, kterou si po bodnutí vosou, včelou, sršněm aplikují do svalu. Nejčastěji se jedná o tzv. Epipen – injekční pero, které se snadno aplikuje a obsahuje dávku adrenalinu. Nejčastějšími projevy alergické reakce a anafylaktického šoku jsou: lokální otok místa bodnutí, kopřivka, svědění, otok hrtanu, zhoršená průchodnost dýchacích cest a následné dušení, záchvat podobný astmatickému, pokles krevního tlaku, křeče, bezvědomí, někdy i zástava srdeční akce a dechu až úmrtí. Proto je důležité včas zavolat záchrannou službu na č.155. Rozvoj závažných problémů není okamžitý, ale postupný, během minut od bodnutí, proto se málokdy stává, že záchranná služba nepřijede včas, účinné léky proti alergické reakci a jejímu dalšímu rozvoji, podané přímo do žíly, mají velmi dobrý a okamžitý efekt. Přesto při celkových příznacích bývá nutný alespoň krátký pobyt v nemocnici.

Pokud dotyčný není alergik a nejedná se o bodnutí na krku, stačí lokálně místo chladit a tím mírnit otok. Na svědění a pálení zabírají masti s obsahem antihistaminik, např Fenistil, volně prodejný v lékárnách.

Tereza Janečková, mluvčí Středočeské záchranky

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Aneta z IP 2a00:1028:83ca:*** | 3.6.2015 14:05
Já používám přírodní kosmetiku, která minimalizuje rizika vzniku podráždění pokožky. Pomohla mi současně i na akné www.bioaromakosmetika.cz/prirodni-kosmetika/ akne/lecba-akne


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a čtyři