ROZTOKY, KRALUPY NAD VLTAVOU – Otevření nové neurologické ambulance pro dospělé v Kralupech nad Vltavou je na spadnutí. Doktorka Dina Bravo pracuje ve svém oboru už přes dvacet let, první ambulanci otevřela před třemi lety v Roztokách, nyní bojuje za novou praxi právě v kralupské poliklinice.Moje schůzka s významnou neuroložkou proběhla těsně potom, co se potvrdilo, že na devadesát devět procent kralupská ordinace bude. „Uvědomuji si, že moji pacienti jsou většinou ti méně pohybliví, proto se jim snažím dojíždění k lékaři zjednodušit,“ vysvětluje Dina Bravo.
Z Chorvatska do Prahy
V devadesátých letech minulého století, kdy měla čtyřletou dcerku a manžela, odjela na šestiměsíční stáž sem do České republiky. Když opouštěla rodné Chorvatsko ještě netušila, že je to navždy. „Politická situace v Chorvatsku nebyla tehdy příznivá, zatímco tady se v devadesátých letech dařilo. Proto jsme se s manželem rozhodli zůstat a zkusit to,“ vypráví s úsměvem.Za svou mnoholetou praxi si prošla všemi významnými nemocnicemi, jako je Thomayerova nemocnice v Krči, Na Vinohradech nebo ve Střešovicích. „Všechny atestace jsem udělala v tady v Čechách.“
Stěhování do Roztok
Když jsme se před šesti lety odstěhovali do Roztok rozhodla se odejít z nemocnice a otevřít si vlastní ordinaci. „Zjistila jsem, že v Roztokách není neurologická péče dostatečná. Stálo mě to hodně sil a námahy, ale vidina vlastní praxe mě hnala dopředu. Trvalo to půl roku, než jsem poprvé usedla ke svému stolu ve vlastní ordinaci a očekávala svého prvního pacienta,“ vypráví doktorka Bravo.
Proč neurologie?
Lékaře v rodině nemají, Dina Bravo je první, navíc jí to pořád baví a rozhodně není ze svých pacientů unavená. „Neurologie je strašně zajímavá a složitá, a právě proto nespadá do rutiny. Díky jednomu roku stáže na psychiatrii dovedu i dobře pochopit a poznat například psychosomatické choroby. Moji pacienti na to musí přijít sami, že jde o psychickou příčinu, nemohu jim to sama říct,“ říká neuroložka.
Neurologická ordinace
Do ambulance za ní dojíždějí pacienti i z daleka, okolí Kralup není vůbec výjimkou. Pomáhá především pacientům po mozkových příhodách, trpícím Parkinsonovou chorobou nebo epileptikům.Její dveře si podávají i pacienti trpící nejčastěji chronickými bolestmi zad a páteře. Díky zkušenostem v nemocnici nabyla nejmodernějších přístupů k pacientům. Hrdě o sobě prohlašuje, že dokáže najít dia-gnózu za pomoci ostatních lékařů z jiných oborů, se kterými tvoří dokonalý tým. „Neléčím jen prášky, ale snažím se najít skutečnou příčinu nemoci. Za pomoci zobrazovacích metod a důkladných vyšetření, společně se svým týmem lékařů najdou správnou léčbu. „Spolupracuji s rehabilitačními lékaři, ortopedy nebo neurofyziology. Návštěva pacienta u lékaře není jen o tom, že je vyšetřen, dostane do ruky krabičku s léky a může odejít. Podle mého názoru je důležité poradenství, probrat jeho styl života a podívat se prostě zeširoka,“ vysvětluje důmyslná lékařka.Pacienti po mozkové příhodě by měli vědět, že musí mít správnou životosprávu, především správné stravování a fyzickou aktivitu.Barbora Benešová
Co je neurologie?
Neurologie je lékařský obor zabývající se studiem onemocnění a poruch nervové soustavy, především na organickém podkladě. Zabývá se diagnostikou a léčbou všech problémů centrální, periferní a autonomní nervové soustavy. Lékař tohoto oboru se nazývá neurolog/neuroložka. Neurologie velmi úzce souvisí s psychiatrií, interním lékařstvím, ale i s pediatrií. S neurologií úzce souvisí specializovaný obor neurochirurgie, ten se však zabývá řešením onemocnění a úrazů nervového systému chirurgickou cestou.
Barbora Benešová