Moje nohy v hlavní roli aneb jak se analyzuje chůze a běh

Napsal Zdraví a krása (») ve středu 17. 8. 2011 v kategorii léčebné procedury, přečteno: 3865×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinemojenohy-01-sz-18.jpg

Rozhodla jsem se to nazývat detektorem lži a pravdy o mých, nebo, chcete-li, i vašich nohou. Stačilo jen zout boty a ponožky a chvíli se procházet nebo si jen tak popoběhnout. Nic náročného, to asi zvládnu. Pak ale cvakla klapka a rozsvítila se kamera. Jedem! Kouzlo celé akce totiž spočívá v tom, že se procházíte po páse a vaše pohyby pečlivě snímá videokamera. Přesně takto se totiž „nafilmuje“ několik dílů seriálu o vašem pohybovém aparátu při dynamické zátěži.

Nutno dodat, že jsem se nejdříve musela trochu rozcvičit a zahřát svalstvo, stud opadl a já začala chodit a běhat, jak nejlépe jsem uměla. Vyšetření se provádí nejdříve naboso, pak v obuvi a případně v botách s vložkou. Stále se cítím dobře, jen se nemohu zbavit dojmu, že mě prostě někdo důkladně sleduje a monitoruje mé výstavní nohy. Videozáznamy provádí profesionálně vyškolený fyzioterapeut a s využitím zkušeností a speciálního softwarového vybavení je následně analyzuje.

Vyřčený ortel

Pak ale přišla obávaná chvíle analýzy a vyřčení ortelu. Sama sebe jsem pak viděla na monitoru. V tu ránu jsem si vzpomněla na videa z dovolené . Při jejich sledování jsem měla vždy pocit, že tu paní snad ani neznám! Mé představy o naprosté dokonalosti se rozplynuly jako opar. Jak je možné, že mám nesouměrné nohy? Proč se ta pravá tak příšerně stáčí dovnitř? Fyzioterapeut skrze počítač rýsuje úsečky vedoucí od paty ke kolenu, od kolena ke kotníku a pokyvuje. Při analýze se záznam pouští zpomaleně, protože jedině tak lze velice spolehlivě odhalit a definovat poruchy pohybových stereotypů. „Právě ty velice ovlivňují držení těla, popřípadě způsobují bolesti v různých částech těla, jako např. bolesti kotníků, kolen či zad,“ vysvětluje fyzioterapeut ORP CENTRA Michal Cypris.

Pro koho je analýza vhodná?

Laicky řečeno pro všechny, protože po zemi chodí jen velmi málo šťastlivců, jejichž svalový a kloubní aparát je souměrný a bez chybičky. Vyšetření je velmi vhodné zejména pro ty, kteří trpí bolestmi nosných kloubů - kotníků, kolen, kyčlí nebo zad při pohybových aktivitách.

Od zítřka cvičím

Analýza je u konce a můj rozsudek zní: zborcená klenba na pravé noze, asymetrická pánev. Nitky se sbíhají a já jsem konečně našla viníka mých bolavých kolen a zad. Od zítřka jim dám co proto! Začínám se o sebe starat!

Naším úkolem je odstranění zjištěných poruch – náprava narušených pohybových stereotypů a svalových nerovnováh. Základem pro vyvážený stoj a zatížení celého těla jsou individuálně zformované dynamické stélky do obuvi, tedy vložky,“ doplňuje za fyzioterapeuty Michal Cypris z ORP CENTRA v pražských Dejvicích.. Každému klientovi je navíc po základním ošetření a instruktážích sestaven individuální plán léčby a vytištěna ilustrovaná sestava doporučených cvičení.

Na desku

A teď pro změnu jiné molo pro modelku. Běhací pás jsem vyměnila za zcela neškodnou černou desku. Co do velikosti a stability přístroje je chvíle strávená s tensometrickou deskou docela v pohodě. Přesto i zdánlivě neškodná černá placka na zemi dokáže nemilosrdně odhalit pravdu o mých špatných pohybových návycích a chybičkách při postavení nohou. Vyšetření a následnou analýzu, nazývanou často jako počítačovou pedobarografii, vyhledávají hlavně ti, kteří trpí bolestmi plosky nohy, nosných kloubů a dopřávají svým nohám příliš velkou zátěž. Myslím na své vysoké podpatky a stydím se. Metoda spočívá ve sledování bodových tlaků  na ploše chodidla, a tak stojím a celým svým tělem se soustředím. Po chvíli mě fyzioterapeut vyzývá, že by bylo dobré zapomenout na polohu solného sloupu a zkusit také něco jiného. A tak pomalu přešlapuji, přenáším váhu a vykračuji. Nemohu potlačit pocit, že připomínám tančící medvědici. A už je to tu znovu – pravda o mých nohou vítězí. „Chybné postavení nohou může způsobovat některé obtíže jako např. bolesti hlavy, krku, páteře a může být i příčinou bolestí kolenních a kyčelních kloubů,“ vysvětluje fyzioterapeut a tváří se docela vážně. K mým předešlým předsevzetím připisuji další – koupím si vložky Formthotics. A začnu cvičit!

Co vyšetření odhalí?

  • stav podélné a příčné klenby
  • zda zatěžujeme nohy symetricky
  • přetížení jednotlivých částí plosky
  • procentuální rozložení váhy na jednotlivých částech nohy

Pokud se chcete objednat na analýzu chůze/běhu nebo na počítačovou pedobarografii, kontaktujte centrální recepci OPR CENTRUM Praha Dejvice tel.: 233338112 nebo 773677687 www.orpcentrum.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a osm