Lenka Doležalová je novou primářkou mělnické neonatologie

Napsal Zdraví a krása (») ve středu 16. 5. 2012 v kategorii léčebné procedury, přečteno: 2977×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineprimarka-neonatologie.jpg

MĚLNÍK – Nemocnice Mělník má od 1. května novou primářku neonatolo-gického oddělení. Stala se jí MUDr. Lenka Doležalová, která má v plánu rozšířit na oddělení péči i na novorozence od ukončeného 32. gestačního týdne a s hmotnosti od 1500 gramů. 

Mezi její plány patří také zavést screening ledvin a sluchu u všech novorozenců.

Vaším posledním působištěm bylo novorozenecké oddělení a oddělení intermediární péče o novorozence v nemocnici v České Lípě. Proč jste se rozhodla pro změnu?
Oslovil mne můj předchůdce, lékař Jiří Havránek, a také ředitel mělnické nemocnice.
Dlouho jsem to zvažovala, protože v České Lípě jsem byla spokojená. Podařilo se mi tam stabilizovat tým zkušených novorozenec-kých sester, za mého působení došlo k přístrojovému dovybavení oddělení. Nabídka přijmout prim-ariát neonatologického oddělení v Mělníku pro mne byla výzva.

Kam chcete neonatologii směřovat? Jaká je vaše představa?
Budu pokračovat ve vizi předchozího primáře a dovedu ji do konce. Chci, abychom zde pečovali o děti od 32. ukončeného gestačního týdne a od hmotnosti 1500 gramů. Ráda bych rozšířila spolupráci s perinatologickými centry v Praze.
Novorozence z Mělnicka, kteří se narodili z nejrůznějších důvodů tam, bychom si po zvládnutí akutních zdravotních problémů přebírali na „dopiplání“ na naše pracoviště.

Přibližte, jaký je současný stav.
Nyní se umíme postarat o děti narozené od 34. ukončeného týdne těhotenství.

Máte ale určitě i další plány.
Chceme pokračovat v práci na získání titulu baby-friendly hospital. Doufejme, že se jej podaří získat brzy.
Mým cílem je, aby péče byla nadále rodinná a přátelská. Z novinek bych ráda zařadila ultrazvukový screening ledvin a vyšetření sluchu u všech novorozenců.

Co umějí tato vyšetření odhalit?
Screening ledvin může včas odkrýt vrozené vývojové vady ledvin, které pokud by, zůstaly nepoznané, mohly by, vést až k selhání ledvin. Vyšetření sluchu metodou OAE (otoakustické emise) odhalí nedoslýchavost či hluchotu dítěte. Při včasné diagnostice vad sluchu se potom může co nejdříve zahájit rehabilitace naslouchadly nebo kochleárním implantátem a tím dítěti umožnit normální vývoj řeči.

Prozraďte, proč jste se vlastně stala lékařkou?
Jako první jsem chtěla v dětství být maminkou a pak už jsem chtěla být jen doktorkou.
Nepocházím z lékařské rodiny. Prostě se to tak stalo.

LUCIE ZIKMUNDOVÁ

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a nula