Cítíte se letos zjara opravdu bídně? A zároveň tak nějak divně? Na virózu to úplně nevypadá, tak to svedeme na běžnou „jarní únavu“. Jenomže tomu tak vůbec nemusí být. Pod pestrou škálou nespecifických příznaků se může skrývat zákeřná infekce. Když se však vydáte k lékaři, ten na ni častokrát ani nepomyslí.
Zákeřná nákaza
Příčinou tohoto do jisté míry stále „tajemného“ onemocnění jsou bakterie chlamydie. Kromě přece jen známější chlamydie druhu „trachomatis“ přenášené při pohlavním styku je podstatně více rozšířena tzv. plicní chlamydie (Ch. pneumonie), s níž podle některých výzkumů přišlo do styku až 60-80 % obyvatelstva, z nichž potom 20 % onemocní (vinou snížené imunity, kvůli genetickým předpokladům anebo z jiných, dosud nezjištěných příčinám). Z deseti milionů obyvatel našeho státu tedy chlamydie napadly nebo napadnou až jeden a půl milionu lidí!
Pokud se plicní chlamydie v organismu uchytí a nakazí jej, infelce se projeví právě únavou, bolestí v krku, malátnosti, mírnou depresí apod. Když zůstane neléčena, ať už proto, že se pacient pokusí překonat nákazu jako obvyklou virózu samoléčením (jak to dnes často bývá), anebo proto, že lékař nákazu chlamydiemi nediagnostikuje, hrozí, že se chlamydie v těle zabydlí a infekce přejde do chronické formy. Ta se projevuje přetrvájímí dýchacími obtížemi, již známou únavou, bolestmi kloubů, opakovanými „běžnými“ virózami a dlouhodobě zvýšenou teplotou. Tyto alarmující stavy přetrvávají řadu týdnů a postupně vyřazují nemocného z běžného života.
Co s tím?
Skutečnost, že „tato závažná problematika není v odborné lékařské či v laické veřejnosti dostatečně známá a prezentována “ přivedla MUDr. Drahomíru Polcarovou k myšlence založit občanské sdružení Chlamydie, které si za svůj hlavní cíl vytyčilo „zajišťování pomoci lidem postiženým chlamydiovou infekcí“.
Na svých stránkách www.chlamydieos.cz a v dalších osvětových materiálch upozorňuje například na skutečnost, že nákaza chlamydiemi se v běžných laboratorních testech nemusí jako infekce vůbec projevit, anebo na fakt, že chlamydie mohou stát v pozadí takových chorob, jako je roztroušená skleróza nebo Crohnův syndrom (chronický zánět tenkého střeva). Často také bývá zaměňována za únavový syndrom a odhalena až poté, když toto onecmocnení přetrvává i po příslušné léčbě.
Pokud se tedy domníváte, že i vás mohla postihnout chlamydiová infekce, nebojte se svého lékaře požádat o provedení speciálních testů zaměřených právě na přítomnost chlamydií v organismu. Možná cesta k vašemu vyléčení povede právě tudy.