Sedmdesátá léta jsou zpět! Posledních pár let v módějasně dominovaly džíny cigaretového nebo, chcete-li, slim střihu. Teď je s návratem stylu sedmdesátek vytlačuje denim s vysokým pasem a širokou spodní polovinou nohavic. Je to s nimi stejné jako s Ivetou Bartošovou – když už si myslíte, že je oficiálně po ní, ohlásí comeback. Zkrátka a jednoduše zvonové kalhoty jsou znovu na scéně.
To potvrdili i návštěvníci nedávných týdnů módy. Blogeři, celebrity i módní redaktoři se do nich zamilovali. Proč? Jsou chic, elegantní, ultradobře vypadají k ultravysokým podpatkům. Napodobte tedy styl Charlieho andílka Farrah Fawcett a dalších ikon sedmdesátých let.
70. léta minulého století
Podle odborníků jsou sedmdesátá léta jakýmsi „obdobím bez vkusu“, což se jim dlouho vyčítalo. Na ulici to opět vře a rodí se nové styly – „glamrock“, hýřící těmi nejbizarnějšími výstřednostmi; černošská výsada „funky“ plná výrazného a eroticky laděného odívání zdůrazňující osobní úspěch; anarchistický „punk“, jehož znamením je potrhané oblečení plné cvočků, barevné číro na hlavě a především heslo No future (Není budoucnost) nebo „b-boys“ typické pro hip hop, graffiti a tanečníky break-dance.
Bláznivé módní doplňky
Móda je zachvácena stylem „disco“ – užívá fluorescenční barvy, bláznivé módní doplňky, dresy, body, úplé legíny. Největší vývoj nacházíme u džínsů – dělají se potrhané, špinavé, oprané, bokovky, s výšivkami, flitry…A po třiceti letech je to jako mávnutím kouzelného proutku zpět.
Yves Saint Laurent používá retro styly a etno – kozácké pláště nebo orientální rozevláté šaty. Navrací se také k sofistikované módě a vytváří tvídové kostýmky. Paříž opět nabývá na důležitosti a je zahrnuta mezi centra módy jako Londýn, Milán, New York a Tokio. Se sílou Paříže roste i síla Japonců, kteří brali Pařiž jako odrazový můstek.
Je jasné, že móda ulice velice silně zasahuje do tvorby předních světových návrhářů, kteří se jí nechávají často inspirovat. Vždyť ale kde jinde hledat nové nápady, než mezi lidmi na ulicích.
Barbora Benešová